Stanowcza większość entuzjastów obserwacji astronomicznych zaczyna swoją przygodę od porządnej lornetki. Wraz z upływem czasu podstawowy ekwipunek przestaje starczać, a wówczas należałoby zastanowić się nad teleskopem. Dobór bywa zawiły, a mało doświadczeni klienci raz za razem dają się skusić sprzedawcom na urządzenie, jakie się w ich przypadku nie sprawdzi.
Dobra jakość w niskiej cenie?
Wybór pierwszego teleskopu z pewnością nie przystaje do najłatwiejszych zadań. Doskonałe urządzenie nie istnieje – niektóre modele lepiej sprawdzą się w czasie obserwacji prowadzonych w mieście, a inne – do podziwiania nieba nocnego w gigantycznej odległości od tego typu skupisk. Podczas poszukiwań często też kierujemy się ceną. Co prawda zarządzając małym budżetem właściwie nie dostaniemy Teleskopy dla początkujących na długie lata, jednakowoż z pewnością wynajdziemy coś odpowiedniego dla nastolatka, lub do rozwijania swoich zainteresowań.
Użytkownik
Teleskopy dla początkujących obserwatorów muszą przede wszystkim cechować się dużą stabilnością, a równolegle zapewniać dobrą jakość obrazu. Skomplikowana konstrukcja nie będzie poprawnym pomysłem, bo może okazać się zanadto skomplikowana w obsłudze. Nie zapominajmy także, że jeżeli sprzęt dedykowany ma być dla dziecka czy nastolatka, poprawniej zdecydować się na rozwiązanie interesujące cenowo, ale stabilne, bowiem taki początkujący obserwator ma prawo coś niechcący popsuć, czy też przewrócić pełne urządzenie.
Wygoda użytkowania
Duży teleskop będzie z pewnością ciężki, skutkiem tego raczej nie zabierzemy go na wycieczkę za miasto, a jeżeli już – dwa razy zastanowimy się, nim go wyjmiemy z samochodu oraz zamontujemy. Pomniejszy model będzie bardziej poręczny oraz łatwiejszy w przenoszeniu. Musi być jednakże stabilny, by nie poruszał się na słabym wietrze, co o wiele utrudnia obserwację.