Wiele Wielu ludzi myśli, że jedynym sprzętem stosownym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. A przecież lornetka także się przyda, i to nie tylko początkującym zapaleńcom podziwiania gwiazd. W których sytuacjach się ona sprawdzi oraz czemu nie warto z niej rezygnować?
Dla początkujących
Osoby nie mające do tej pory praktyki w obserwacji nocnego nieba oraz próbowaniu poszczególnych gwiazdozbiorów prawdopodobnie spotkają się z komplikacjami w obsłudze teleskopu z sporym powiększeniem i małym polem widzenia. Lornetki wyraźnie lepiej sprawdzą się w czasie nauki śledzenia skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej widocznych. Ponadto jest to sprzęt znakomity do obserwacji Księżyca – nawet jeżeli posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez problemu zobaczymy wyrwy i wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można też oglądać jaśniejsze planety, przykładowo Gwiazda Poranna, Mars, Saturn lub Jowisz.
I dla wtajemniczonych
Wraz ze nabywaniem praktyki i większej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o osprzęt gwarantujący spore powiększenie. Jednakże nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy ostatecznie rezygnować z wykorzystywania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy chcieli błyskawicznie odszukać wiele celów, ewentualnie zlokalizować jeden słabszy, którego rozlokowanie w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.
Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w okresie początkowych obserwacji astronomicznych, ale będzie również potrzebna w czasie następnych sesji. Więc wskazane jest poszukać sprzętu solidnej jakości, który posłuży nam przez wiele lat a także będzie komfortowy w użytkowaniu. Pamiętajmy, iż lornetki do oglądania nocnego nieba powinny dysponować znaczną średnice obiektywu.