Luneta do obserwacji nieba

Znalezienie porządniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest łatwe, przede wszystkim dla osób dopiero zaczynających historię z tym hobby. W czasie poszukiwania warto wziąć pod uwagę określone kryteria, które wiele uproszczą podjęcie ostatecznej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Na pewno najważniejszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Zasadnicza jest też średnica obiektywu, a także pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za modelem kątowym, gdzie okular zestawiony jest pod kątem 45°. Oczywiście znaczącym kryterium będzie także cena takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych zadowalające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy komplet, bądź samodzielne uzupełnienie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Niewątpliwie można samemu poszukać pojedynczych podzespołów, ale takie zadanie bywa zbyt wymagające dla początkujących obserwatorów nieba. Żeby mieć pewność, że wszystkie części sprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe komplety oferowane przez producentów lunet.

Dlaczego powinno się nabyć lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka oraz luneta charakteryzują się podobnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie oraz jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Powinno się tutaj nadmienić, że luneta sprawdzi się nie tylko do obserwacji astronomicznych, lecz będzie również pożyteczna podczas wypraw przyrodniczych. Jeżeli jednak planujemy zużyć ją do oglądania przyrody, pożądane byłoby postarać się o dodatkową wodoodporną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pełne przekonanie, iż osprzęt pozostanie zabezpieczony niezależnie od pogody.